Facebook

Praca w Austrii – praktyczne porady przed wyjazdem

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Praca w Austrii staje się dzisiaj sposobem na życie wielu Polaków. Nic w tym dziwnego – warunki oferowane specjalistom w swojej branży bywają kilkukrotnie lepsze od tych, które mogą zaproponować pracodawcy na terenie naszego kraju. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpiecznego zatrudnienia i przygotowanie cię do pobytu na terenie Austrii. Dzisiaj przedstawiamy kilka praktycznych informacji, które mogą okazać się istotne przed wyjazdem. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty?

Praca Austria – ogólne warunki

Przede wszystkim należy podkreślić, że aby przebywać i pracować w Austrii, nie potrzebujesz żadnych pozwoleń. Jako mieszkaniec kraju przynależnego do Unii Europejskiej, możesz zdecydować się na zatrudnienie w tamtym kraju. Warto w tym miejscu podkreślić, że agencja pośrednictwa pracy Martin Leasing Jobs pomaga ci w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności. Co istotne, to pracodawca zapewnia zakwaterowanie na czas pracy w Austrii. Ty zaś otrzymujesz wszystkie niezbędne dokumenty w momencie wyjazdy z kraju – w tym również adres kwatery umiejscowionej niedaleko miejsca pracy, wraz z którym przekazywany jest meldunek tymczasowy wydawany przez właściciela hotelu czy mieszkania.

 

Praca w Austrii oznacza dla ciebie naprawdę korzystną stawkę godzinową. Na terenie kraju nie obowiązuje płaca minimalna, jednak Polacy pracujący w branży budowlanej otrzymują wynagrodzenie nie mniejsze niż 13,09 euro brutto na godzinę. Co istotne, agencja Martin Leasing Jobs dąży do tego, by każdy korzystający z ich usług pracownik otrzymał zatrudnienie w oparciu o austriacką umowę o pracę. Dzięki temu zyskuje płatny urlop i dodatki do pensji (13. wynagrodzenie z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz 14. wynagrodzenie w ramach tzw. dopłaty urlopowej).

Austria praca – ubezpieczenie na wyjazd

Gdy interesuje cię praca w Austrii i skorzystasz z usług agencji zatrudnienia, z pewnością zostaniesz poinformowany, że niezbędne jest wyrobienie austriackiej karty ubezpieczeniowej (E-Card). Dzięki niej możliwe jest w pełni bezpłatne korzystanie z opieki zdrowotnej w miejscu twojego pobytu na takich samych zasadach, które przysługują rodowitym mieszkańcom tego kraju.

 

Jak jeszcze warto się przygotować przed wyjazdem? Jeśli już kiedyś pracowałeś w Austrii, dobrym pomysłem jest również złożenie wniosku o wydanie druku E106 i wysłanie go do kasy chorych we właściwym Landzie (tam, gdzie będzie zatrudniony). To specjalny wniosek, dzięki któremu możliwe będzie potwierdzenie prawa do świadczeń zdrowotnych zarówno zatrudnionego, jak i członków jego rodziny, którzy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w innym kraju (innym niż miejsce zamieszkania). Taki formularz możesz pobrać w instytucji właściwej w państwie, w którym jesteś ubezpieczony. Przepisy unijne potwierdzają, że każda osoba, która posiada zatrudnienie na terenie krajów członkowskich, na jego mocy ma prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w miejscu zamieszkania. Osoby, które wyjeżdżają do pracy w Austrii po raz pierwszy muszą poczekać, aż pracodawca prześle im informację o numerze ubezpieczenia drogą elektroniczną (zazwyczaj do kilku dni po rozpoczęciu pracy).

Praca w Austrii – bezpieczna współpraca z agencją

Gdy interesuje cię praca w Austrii, jednak obawiasz się, że nieznajomość obowiązującego na jej terenie prawa i realiów zagranicznych będzie dla ciebie problemem, zawsze możesz zdecydować się na podjęcie współpracy z agencją. Doświadczeni pośrednicy nie tylko przedstawią ci wiele interesujących ofert pochodzących od sprawdzonych pracodawców, ale także pomogą w załatwieniu wszystkich formalności i podpowiedzą, co może być istotne przed wyjazdem. Co więcej, będą dla ciebie wsparciem również na miejscu – możesz kierować do nich wszystkie swoje pytania i wątpliwości.

 

Pamiętaj jednak, by korzystać z usług sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy. Jeśli dotychczas nie wyjeżdżałeś zarobkowo za granicę i nie znasz osoby, która mogłaby wskazać ci firmę z polecenia, zawsze sprawdź pośredników w krajowym rejestrze agencji zatrudnienia. To dla ciebie pewność, że podpisujesz umowę z najlepszymi, a warunki zastane w Austrii będą odzwierciedlały to, na co się umawiałeś.