Facebook

Zwrot podatku z zagranicy – najpowszechniejsze mity

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin

Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na zatrudnienie poza granicami naszego kraju. Okazuje się, że rosnącym zainteresowaniem cieszą się m.in. oferty pracy w Austrii, gdzie stale brakuje wykwalifikowanych pracowników (spawaczy, elektryków czy pomocników budowlanych). Niekiedy jednak rodzi się strach o uczciwe rozliczenie podatku dochodowego z zagranicy – sprzeczne i często nieprawdziwe informacje niekiedy sprawiają, że rezygnujemy ze swoich planów! Podpowiadamy więc, w co nie warto wierzyć, jeśli interesuje cię praca w Austrii lub innym zachodnim kraju.

Praca w Austrii lub innych krajach zachodnich może być dla ciebie bardzo kuszącą propozycją. Warunki oferowane przez tamtejszych pracodawców niejednokrotnie okazują się nawet ponad 100% korzystniejsze niż oferty pracy w kraju. Zdarza się jednak, że Polacy rezygnują z wyjazdu z obawy przed kwestią podatków. W Internecie można znaleźć na ich temat cały szereg nieprawdziwych informacji, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Jako agencja pośrednictwa pracy za granicą postanowiliśmy się z nimi zmierzyć. Przedstawimy najczęściej pojawiające się mity.

Zwrot podatku z zagranicy – co warto wiedzieć?

W Internecie bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że od zwrotu podatku z zagranicy należy opłacić dodatkowy podatek w Polsce. Jak ta sprawa wygląda w praktyce? Przede wszystkim złożenie deklaracji podatkowej jest jednym z twoich obowiązków – także wtedy, gdy przez jakiś czas mieszkałeś i pracowałeś za granicą. Musisz jednak wiedzieć, że na mocy porozumienia między Polską a innymi krajami nie opłacasz podatku od zwrotu.

Pamiętaj także, że wbrew powszechnie powtarzanej opinii nie potrzebujesz specjalistycznej firmy do rozliczenia podatku. Skorzystanie z jej usług jest dobrowolne… i po prostu korzystne. Osoby, które kiedykolwiek zdecydowały się na pracę w Austrii i innych krajach poza Polską, mogą zlecić rozliczenie podatku, zyskując tym czas i cieszą się łatwiejszym odzyskaniem swoich pieniędzy. Po stronie specjalistycznej firmy pozostaje bowiem 99% odpowiedzialności za prawidłowe przygotowanie formalności.

Musimy podkreślić, że niezależnie od tego, jaką pracę wykonywałeś w innym kraju niż Polska, rozliczenie podatku nie wiąże się z utratą prawa do zagranicznej emerytury. Nie wpływa także na jej wysokość. Twoje prawo do ubezpieczeń emerytalnych i społecznych jest nienaruszalne – tak samo w Polsce, jak i w innych krajach.

Jednym z często spotykanych mitów jest przekonanie, że zwrot podatku będzie bardzo mały. Niektórzy twierdzą więc, że w ogóle nie warto się o niego starać… Tymczasem nierzadko okazuje się, że po złożeniu odpowiednich dokumentów możesz odzyskać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy przede wszystkim od okresu zatrudnienia czy wysokości odprowadzanych składek. Korzystałeś z oferty pracy za granicą? Zapoznaj się z przepisami podatkowymi w danym kraju i złóż dokumenty do urzędu skarbowego. To się opłaca.

Musisz wiedzieć, że wszyscy pracownicy zatrudnieni legalnie na terenie Austrii otrzymują (drogą elektroniczną lub listownie) rozliczenie na początku roku – w okresie od stycznia do marca. Jahreslohnzettel to formalne potwierdzenie uzyskania dochodów i na jego podstsawie możliwe jest ubieganie się o ewentualnie należny zwrot nadpłaconego podatku. Gdy złożysz komplet dokumentów we właściwym urzędzie skarbowym, wypłacenie pieniędzy nastąpi w terminie od 2 do 6 miesięcy.

Przypominamy również, że zwrot podatku może przysługiwać także osobie, która pracowała za granicą sezonowo. Prawo do niego nie jest uzależnione od czasu trwania umowy – okres zatrudnienia ma wpływ jedynie na jego wysokość.

Praca Austria – nie daj się oszukać

Jeśli nie chcesz, by twoja niewielka wiedza dotycząca prawa podatkowego w innym kraju powstrzymała cię przed wyjazdem, koniecznie zgłoś się do nas. Posiadamy szeroki wachlarz ofert dla pracowników z Polski, których interesuje podjęcie się pracy w Austrii i innych krajach zachodnich. Agencja Martin Leasing Jobs to nie tylko pomoc przy poszukiwaniu pracy, ale także wsparcie, gdy już jesteś na miejscu.